Paracetamol tidak boleh minum kopi

Diet

Pengambilan simetri acetaminophen (paracetamol, Tylenol, dan lain-lain) dan sejumlah besar kopi boleh menyebabkan kerosakan hati, lapor Jurnal Penyelidikan Kimia dalam Toksikologi.

Para saintis dari University of Washington mendapati bahawa dengan penambahan kopi, pembentukan produk sampingan toksik dari metabolisme asetetaminophen, apa yang dipanggil N-asetil-p-benzoquinoneimine (NAPQI), meningkat tiga kali ganda.

Keputusan ini diperolehi dalam kajian kesan-kesan bahan-bahan ini pada strain E. coli bakteria yang direka secara genetik. Bakteria ini menghasilkan enzim yang terbentuk di hati manusia, dan terlibat dalam metabolisme acetaminophen dan beberapa ubat lain.

"Kafein boleh berinteraksi dengan enzim yang terlibat dalam pembentukan asetetopin metabolit toksik, meningkatkan pengeluarannya. Akibatnya, kerosakan hati mungkin berlaku, "kata pemimpin kajian Sid Nelson.

Penemuan baru disokong oleh kajian terdahulu yang menunjukkan bahawa dos tinggi kafein menguatkan kerosakan hati pada tikus selepas mengambil acetaminophen, kata Nelson.

Sementara itu, mengambil sedikit kopi bersama dengan acetaminophen tidak berbahaya, para penyelidik percaya. Kerosakan hati boleh berlaku jika anda minum "sepuluh kali lebih banyak kafein daripada beberapa cawan kopi yang mengandungi," kata Nelson.

Walau bagaimanapun, kesan toksik kombinasi sedemikian mungkin muncul lebih awal dalam kombinasi dengan alkohol, ubat antiepileptik dan ubat gabungan, termasuk kafein dan asetaminofen. Yang kedua digunakan secara meluas untuk mengubati migrain, arthritis dan penyakit lain, kata ahli sains.

Kopi dan paracetamol - ubat terbaik untuk sakit kepala

Lama duduk di komputer dan sakit kepala? Tablet paracetamol dengan secawan kopi akan membantu anda!

Ramai "pekerja tetikus dan monitor" telah lama mengira kaedah ini secara empirik, dan kini telah disahkan secara rasmi oleh doktor.

Kira-kira 300 orang mengambil bahagian dalam kajian klinikal organisasi Amerika Parexel International, menggunakan ubat yang berbeza untuk sakit kepala.

Ternyata ketegangan sakit kepala (ia timbul dari masa yang lama dalam kedudukan yang sama, sebagai peraturan, di tempat kerja di komputer) sebaiknya dirawat dengan kombinasi ini - sebahagian daripada kopi serta tablet paracetomol.

Kafein adalah perangsang yang lemah yang boleh meningkatkan kesan paracetamol, pakar menyarankan, dan ini mungkin rahsia kejayaan kombinasi ini.

Dalam satu lagi kajian yang dijalankan di University of Oxford, didapati bahawa gabungan 100 mg paracetamol dan 65 mg kafein (seperti yang terkandung dalam cawan kopi purata) melegakan ketegangan kepala lebih berkesan daripada ibuprofen.

Bagi jenis kesakitan yang lain, rawatan mereka memerlukan cara yang sama sekali berbeza, yang paling sesuai dipelajari daripada seorang doktor.

Coopinhal - dunia kopi

Para saintis Amerika mendapati bahawa salah satu ubat penahan sakit yang paling popular dan ubat antipiretik boleh berbahaya dalam kombinasi dengan kafein.

Ia adalah mengenai ubat-ubatan dengan paracetamol, yang di Rusia di bawah pelbagai nama adalah sepuluh sedozen. Ironinya ialah tablet dengan ubat ini sering mengandungi kafein yang sangat. Ia meningkatkan dan memanjangkan kesan analgesik paracetamol dan analgesik lain. Ini satu lagi sudu tar dalam setong madu - dalam tahun-tahun kebelakangan ini telah banyak mengumpul kotoran pada paracetamol yang sesetengah pakar sungguh-sungguh tertanya-tanya mengapa ubat ini belum lagi dilarang. Terdapat banyak sebab untuk ini. Berikut adalah perkara pertama dan utama: paracetamol mempunyai latitud terapeutik yang sangat sempit. Di Rusia, ini bermakna bahawa perbezaan antara dos terapeutik dan toksik dadah sangat kecil. Ia berbeza hanya 4-5 kali (manakala kebanyakan ubat lain berbeza sepuluh kali ganda). Maksimum dos harian paracetamol adalah 4 gram, dan dos toksik adalah 20 gram, menulis sunhome.ru.

Tetapi terdapat kes apabila orang "jatuh" hati dan dengan dos terapeutik. Ini berlaku jika hati mereka tidak sihat atau mereka mengambil bukan sahaja paracetamol, tetapi juga alkohol. Bahan-bahan ini memberikan campuran letupan. Parasetamol dan alkohol dimusnahkan oleh enzim yang sama, jumlahnya di dalam hati adalah terhad. Sekiranya sebahagian daripada enzim terikat oleh alkohol, ia tidak mencukupi untuk memerangi dadah, dan bahan yang sangat toksik yang terbentuk daripada paracetamol terkumpul di hati. Akibatnya, nekrosis hati dapat berkembang (kematian sel hati).

Nampaknya campuran campuran yang sama dengan paracetamol dan kafein. Para saintis di Universiti Washington telah mencipta bakteria yang menghasilkan enzim yang sama seperti hati manusia. Dan apabila mereka diberi makan dengan paracetamol bersama dengan kafein, jumlah bahan toksik yang terbentuk daripada paracetamol ternyata 3 kali lebih tinggi daripada selepas satu paracetamol. Iaitu, selari secara langsung dengan kesan toksik paracetamol pada manusia. Tetapi, kerana E. coli bukan homo sapiens, saintis tidak membuat kesimpulan yang jelas tentang bahaya "pasangan manis" ini, tetapi mereka memberi amaran. "Hasil praktikal kajian ini," kata Dr. Syd Nelson, yang mengatakan, "Anda tidak harus berhenti mengambil paracetamol atau berhenti minum minuman berkafein, tetapi anda perlu mengawal pengambilan mereka lebih berhati-hati, terutama jika anda juga minum alkohol."

Paracetamol berbahaya apabila digabungkan dengan kopi!

Ia adalah mengenai ubat-ubatan dengan paracetamol, yang di Rusia di bawah pelbagai nama adalah sepuluh sedozen. Ironinya ialah tablet dengan ubat ini sering mengandungi kafein yang sangat. Ia meningkatkan dan memanjangkan kesan analgesik paracetamol dan analgesik lain. Ini satu lagi sudu tar dalam setong madu - dalam tahun-tahun kebelakangan ini telah banyak mengumpul kotoran pada paracetamol yang sesetengah pakar sungguh-sungguh tertanya-tanya mengapa ubat ini belum lagi dilarang. Terdapat banyak sebab untuk ini. Berikut adalah perkara pertama dan utama: paracetamol mempunyai latitud terapeutik yang sangat sempit. Di Rusia, ini bermakna bahawa perbezaan antara dos terapeutik dan toksik dadah sangat kecil. Ia berbeza hanya 4-5 kali (manakala kebanyakan ubat lain berbeza sepuluh kali ganda). Maksimum dos harian paracetamol adalah 4 gram, dan dos toksik adalah 20 gram, menulis sunhome.ru.

Tetapi terdapat kes apabila orang "jatuh" hati dan dengan dos terapeutik. Ini berlaku jika hati mereka tidak sihat atau mereka mengambil bukan sahaja paracetamol, tetapi juga alkohol. Bahan-bahan ini memberikan campuran letupan. Parasetamol dan alkohol dimusnahkan oleh enzim yang sama, jumlahnya di dalam hati adalah terhad. Sekiranya sebahagian daripada enzim terikat oleh alkohol, ia tidak mencukupi untuk memerangi dadah, dan bahan yang sangat toksik yang terbentuk daripada paracetamol terkumpul di hati. Akibatnya, nekrosis hati dapat berkembang (kematian sel hati).

Nampaknya campuran campuran yang sama dengan paracetamol dan kafein. Para saintis di Universiti Washington telah mencipta bakteria yang menghasilkan enzim yang sama seperti hati manusia. Dan apabila mereka diberi makan dengan paracetamol bersama dengan kafein, jumlah bahan toksik yang terbentuk daripada paracetamol ternyata 3 kali lebih tinggi daripada selepas satu paracetamol. Iaitu, selari secara langsung dengan kesan toksik paracetamol pada manusia. Tetapi, kerana E. coli bukan homo sapiens, saintis tidak membuat kesimpulan yang jelas tentang bahaya "pasangan manis" ini, tetapi mereka memberi amaran. "Hasil praktikal kajian ini," kata Dr. Syd Nelson, yang mengatakan, "Anda tidak harus berhenti mengambil paracetamol atau berhenti minum minuman berkafein, tetapi anda perlu mengawal pengambilan mereka lebih berhati-hati, terutama jika anda juga minum alkohol."

Kopi dan paracetamol tidak serasi.

Pengambilan simetri acetaminophen (paracetamol, Tylenol, dan lain-lain) dan sejumlah besar kopi boleh menyebabkan kerosakan hati, lapor Jurnal Penyelidikan Kimia dalam Toksikologi. Para saintis dari University of Washington mendapati bahawa dengan penambahan kopi, pembentukan produk sampingan toksik dari metabolisme asetetaminophen, apa yang dipanggil N-asetil-p-benzoquinoneimine (NAPQI), meningkat tiga kali ganda. Keputusan ini diperolehi dalam kajian kesan-kesan bahan-bahan ini pada strain E. coli bakteria yang direka secara genetik. Bakteria ini menghasilkan enzim yang terbentuk di hati manusia, dan terlibat dalam metabolisme acetaminophen dan beberapa ubat lain.

"Kafein boleh berinteraksi dengan enzim yang terlibat dalam pembentukan asetetopin metabolit toksik, meningkatkan pengeluarannya. Akibatnya, kerosakan hati mungkin berlaku, "kata pemimpin kajian Sid Nelson. Penemuan baru disokong oleh kajian terdahulu yang menunjukkan bahawa dos tinggi kafein menguatkan kerosakan hati pada tikus selepas mengambil acetaminophen, kata Nelson.

Sementara itu, mengambil sedikit kopi bersama dengan acetaminophen tidak berbahaya, para penyelidik percaya. Kerosakan hati boleh berlaku jika anda minum "sepuluh kali lebih banyak kafein daripada beberapa cawan kopi yang mengandungi," kata Nelson. Walau bagaimanapun, kesan toksik kombinasi sedemikian mungkin muncul lebih awal dalam kombinasi dengan alkohol, ubat antiepileptik dan ubat gabungan, termasuk kafein dan asetaminofen. Yang kedua digunakan secara meluas untuk mengubati migrain, arthritis dan penyakit lain, kata ahli sains.

Campuran berbahaya: apa ubat tidak boleh minum teh, kopi dan jus

Hakikat bahawa kadang-kadang ubat tidak bertindak terhadap kami atau bertindak dan menyebabkan kesan sampingan sering kali menjadi kesalahan kita sendiri. Kami.

Pakar kami adalah ahli terapi, Calon Sains Perubatan Alexander Shnurov.

Selalunya, untuk mengambil pil, kami mengambil cecair yang sedang berada di tangan. Dan sia-sia. Lagipun, bahan kimia yang terkandung dalam pelbagai minuman boleh bertindak balas dengan komponen dadah. Akibatnya, ubat itu bukan sahaja dapat mengurangkan keberkesanannya, tetapi juga menjadi toksik kepada tubuh.

Air, tetapi bukan itu

Peraturan umum - hendaklah dibasuh dengan air masak pada suhu bilik. Dan walaupun terdapat pengecualian terhadap peraturan apa pun, minuman lain harus digunakan hanya jika cara penggunaan ini disarankan oleh doktor yang hadir. Oleh itu, jika doktor anda tidak menyatakan secara spesifik perkara ini, gunakan ubat hanya dengan air kosong, ditapis dan direbus.

Malah air mineral untuk tujuan ini tidak selalu sesuai - ia boleh mengganggu penyerapan ubat-ubatan tertentu. Walau bagaimanapun, ubat-ubatan anti-radang nonsteroidal, aspirin, analgin, ubat-ubatan, ubat-ubatan dan ubat-ubatan lain yang merengsakan mukosa gastrik, minum air mineral dengan alkali yang tinggi juga berguna. Tetapi untuk digunakan untuk soda manis ini tidak mustahil. Tidak kira betapa hebatnya keinginan untuk mempermanis pil pahit, lebih baik untuk menjauhkan diri dari kaedah ini - kerana sebatian yang tidak larut terbentuk dari gabungan seperti dalam tubuh.

Asid berbahaya

Terdapat ubat-ubatan yang berfungsi paling berkesan bersama-sama dengan jus masam (contohnya, aspirin, paracetamol, ubat anti-tuberculosis), tetapi bagi kebanyakan ubat seperti kejiranan adalah buruk. Sebagai contoh, diketahui bahawa asid memusnahkan persiapan kalsium, mengukur kesan antibiotik dan banyak lagi ubat lain.

Jus buah, terutamanya berasid, membatalkan kesan mengambil antacids, yang mengurangkan keasidan jus gastrik. Anda tidak boleh minum glikosida jantung dan sulfonamida, yang juga alkali, dengan jus atau komposit berasid. Ia amat berbahaya untuk menggabungkan tablet dengan jus limau gedang, kerana ini "campuran neraka" menyebabkan banyak kesan buruk. Ini minuman lazat dan sihat, dimakan bersama ubat-ubatan, dapat mengaktifkan tindakan mereka 2 kali. Dengan cara ini, ubat yang berlebihan untuk rawatan penyakit jantung, serta antidepresan dan antibiotik, ubat-ubatan yang bertujuan untuk menurunkan tekanan darah dan menyesuaikan kadar kolesterol dan irama jantung sering terjadi. Oleh itu, orang-orang, terutama orang tua dan tidak sihat, yang dipaksa untuk mengambil ubat yang kerap (sebagai contoh, jantung), lebih baik melupakan jus jeruk selamanya.

Mungkin seekor camar?

Menggunakan kopi dan teh untuk ubat-ubatan menelan secepat mungkin juga tidak sihat. Pertama, tanin dalam minuman ini, apabila berinteraksi dengan komponen ubat-ubatan yang banyak, membentuk endapan. Kedua, gabungan itu boleh menjejaskan hati. Khususnya, ini berlaku untuk ubat-ubatan yang mengandungi nitrogen: papaverine, codeine, kafein, aminofilline, glikosida jantung.

Kesan kopi ke atas dadah juga lebih tidak dapat diramalkan daripada kesan teh. Dalam sesetengah kes, ia menghalang tindakan dadah, dan pada yang lain, sebaliknya, meningkatkan kesannya. Jadi, semasa mengambil ubat sakit seperti citramon dan aspirin dan sebahagian besar kopi, keadaan hati dan organ lain mungkin merosot.

Walau bagaimanapun, gabungan ubat dan minuman yang salah tidak semestinya membawa kepada keracunan, dan hanya dapat mengurangkan kesan yang diharapkan dari ubat. Apa yang berlaku, contohnya, dengan pil kontraseptif tidak begitu berbahaya. Adalah diketahui bahawa minum ubat kontraseptif dengan teh atau pun merebus herba ubat (contohnya, Hypericum), anda tidak dapat mencapai kesan yang anda harapkan.

Susu tidak boleh minum ubat anti-ulser (cimetidine, ranitidine), ubat jantung, suplemen zat besi, enzim dan beberapa antibiotik. Pada masa yang sama, lemak yang terkandung dalam produk yang hebat ini menyumbang kepada penyerapan vitamin yang lebih larut lemak (D, E, K, A), persiapan iodin, serta indomethacin atau reserpine.

Bagaimana untuk tidak minum untuk kesihatan?

Sudah tentu, tidak perlu untuk terperinci mengenai hakikat bahawa ia adalah sangat berbahaya untuk menggunakan ubat-ubatan dengan alkohol. Ini sudah jelas, kerana etil alkohol, yang merupakan sebahagian daripada alkohol, sebenarnya merupakan bahan aktif yang agak agresif. Oleh itu, ia sama ada bercanggah dengan ramuan ubat tidak aktif, atau meningkatkan kesannya. Oleh itu, dalam kombinasi dengan alkohol, ubat-ubatan (terutamanya antibiotik) biasanya ditukar menjadi racun.

Mengambil alkohol dengan antikoagulan, ditetapkan apabila ada risiko pembekuan darah, bahkan boleh menyebabkan strok. Bagaimanapun, sesetengah orang yang waras akan berfikir minum vodka dengan pil. Tetapi ternyata bahawa untuk mendapatkan keracunan dadah, tidak perlu melakukan ini. Cukup untuk menenggelamkan ke dalam vasoconstrictor hidung jatuh, dan kemudian pergi ke pesta. Dan sekalipun hanya satu cawan bir atau koktel kecil mabuk dalam sebuah syarikat yang hangat, maka semua gejala hangover yang paling sukar pada waktu pagi, dan mungkin lebih awal, anda akan dijamin. Dan perkara itu ialah alkohol dalam kombinasi dengan ubat-ubatan tersebut secara dramatik meningkatkan tekanan darah. Sehingga krisis hipertensi.

Kaedah Kemasukan

Ramai orang ingat bagaimana ibu dan nenek moyang kanak-kanak menghancurkan pil antara dua sudu besar ke dalam serbuk. Ternyata ini perlu dilakukan bukan sahaja untuk membuat lebih mudah menelan pil besar. Dengan menghancurkan tablet, anda boleh mengurangkan kesan merengsa dan mempercepat penyerapan bahan aktif oleh badan. Anda tidak boleh melakukan trik ini dengan kapsul dan tablet, disalut dengan kulit pelindung. Lagipun, lapisan atas ubat-ubatan tersebut khusus berfungsi untuk memastikan bahawa mereka mencapai perut tanpa luka. Tablet "kuat", sebelum meminumnya, mesti dibubarkan dalam jumlah air yang ditunjukkan dalam arahan.

Kebanyakan ubat diambil pada perut kosong, kerana jus gastrik dikeluarkan apabila makanan yang mengikis mempunyai sejumlah ubat. Tetapi banyak ubat yang ditunjukkan dengan ketat sebelum atau selepas makan. Sebagai contoh, agen enveloping dan choleretic yang membantu dengan penyakit saluran gastrousus, mengambil sebelum permulaan makan.

Semasa makan, mereka minum persediaan enzim yang membantu mencerna makanan dengan betul, serta beberapa diuretik dan vitamin larut lemak A, D, E. Ia disyorkan untuk mengambil ubat anti-asid selepas makan. Walau bagaimanapun, tidak perlu menghafal semua peraturan kompleks pengambilan ubat ini, secara besar-besaran, kerana perlu menggunakan ubat tertentu dengan ketat sesuai dengan petunjuk pada memasukkan paket dan sesuai dengan rekomendasi dari dokter.

Kafein + Paracetamol (Kafein + Paracetamol)

Kandungan

Nama Rusia

Nama Latin bahan kafein + Paracetamol

Kumpulan bahan farmakologi Kafein + Paracetamol

Klasifikasi nosologi (ICD-10)

Farmakologi

Interaksi dengan bahan aktif lain.

Nama perdagangan

  • Kit pertolongan cemas
  • Kedai dalam talian
  • Mengenai syarikat
  • Hubungi Kami
  • Kenalan penerbit:
  • +7 (495) 258-97-03
  • +7 (495) 258-97-06
  • E-mel: [email protected]
  • Alamat: Russia, 123007, Moscow, st. Mainline ke-5, 12.

Kami berada dalam rangkaian sosial:

© 2000-2018. REGISTRY OF MEDIA RUSSIA ® RLS ®

Semua hak terpelihara.

Penggunaan bahan komersil tidak dibenarkan.

Maklumat yang dimaksudkan untuk profesional penjagaan kesihatan.

Soalan pembaca: adakah mungkin minum kopi sejurus selepas mengambil ubat penahan sakit?

"Adakah pengambilan kafein sebaik sebelum atau selepas mengambil ubat penahan sakit dengan risiko kesihatan dalam apa jua cara? Bolehkah minum kopi sejurus selepas mengambil ubat penahan sakit? "Pembaca berminat dengan Tarbija24.

Südameapteek, ketua jabatan perundingan, Trien Entsik-Grünberg.

Secara umum, adalah disyorkan untuk meninggalkan ruang selama beberapa jam antara mengambil ubat dan kopi, tetapi ubat penahan sakit adalah pengecualian di sini. Mereka boleh dimakan bersama dengan minuman yang mengandungi kafein. Tablet tentu saja harus diambil dengan air, tetapi kemudian anda boleh minum kopi.

Kafein juga didapati dalam ubat-ubatan berasaskan paracetamol yang dijual di farmasi, kerana ubat gabungan membantu melegakan sakit kepala dan "membersihkan pemikiran" dengan lebih baik.

Bahaya kesihatan dapat diperhatikan pada orang yang kurang berat badan dan mereka yang hipersensitif terhadap kafein.

PARACETAMOL + CAFFEINE

PARACETAMOL + CAFFEINE - nama Latin ubat PARACETAMOL + CAFFEIN

Pemegang sijil pendaftaran:
TCFS (Mac 2007)

Kod ATX untuk PARACETAMOL + CAFFEIN

N02BE51 (Paracetamol dalam kombinasi dengan ubat lain (tidak termasuk psycholeptics))
N02BE71 (Paracetamol dalam kombinasi dengan psikoleptik)

Analogi ubat PARACETAMOL + CAFFEIN oleh kod ATX:

Sebelum menggunakan PARACETAMOL + CAFFEIN, anda perlu berjumpa dengan doktor anda. Manual arahan ini bertujuan semata-mata untuk mendapatkan maklumat. Untuk mendapatkan maklumat lanjut, sila rujuk penjelasan pengeluar.

PARACETAMOL + CAFFEINE: Kumpulan klinikal dan farmakologi

03.009 (Antipiretik analgesik)
03.010 (Komposisi gabungan antipiretik analgesik)

PARACETAMOL + CAFFEINE: Tindakan farmakologi

Ubat gabungan, yang tindakannya ditentukan oleh komponen yang membentuk komposisinya.

Kafein mempunyai psikostimulus (merangsang pusat psikomotor otak), tindakan analeptik, meningkatkan kesan analgesik, menghilangkan rasa mengantuk dan keletihan, meningkatkan prestasi fizikal dan mental.

Paracetamol - kesan antipiretik dan analgesik (kerana perencatan COX dan penghambatan sintesis prostaglandin memberi kesan kepada pusat thermoregulation dalam hipotalamus dan pengalihan impuls sakit pada sistem saraf pusat).

PARACETAMOL + CAFFEIN: Dos

Di dalam orang dewasa - 2 tab. 4 kali / hari dengan selang sekurang-kurangnya 4 jam. Maksimum harian dos ialah 8 tab.

Tempoh penggunaan - tidak melebihi 10 hari.

PARACETAMOL + CAFFEINE: Berlebihan

Gejala: pucat kulit, kehilangan selera makan, loya, muntah; hepatonecrosis (keterukan nekrosis akibat mabuk secara langsung bergantung kepada tahap overdosis), peningkatan aktiviti transaminase hati, peningkatan masa prothrombin; Satu gambaran klinikal kerosakan hati muncul selepas 1-6 hari.

Rawatan: pengenalan penderma SH-kumpulan dan prekursor sintesis glutathione-methionine 8-9 jam selepas overdosis, dan N-asetilcysteine, 12 jam kemudian.

Untuk mencegah tindakan hepatotoxic lewat, lavage gastrik dilakukan.

PARACETAMOL + CAFFEIN: Interaksi Dadah

Meningkatkan kesan perencat MAO.

Mengurangkan keberkesanan ubat urikosurik.

Kafein mempercepat penyerapan ergotamin.

Di bawah pengaruh paracetamol, masa perkumuhan chloramphenicol meningkat sebanyak 5 kali.

Dengan penggunaan jangka panjang, parasetamol dapat meningkatkan kesan antikoagulan (dicoumarin derivatif).

Pengambilan serentak paracetamol dan etanol meningkatkan risiko kesan hepatotoxic dan pankreatitis akut.

Barbiturates, phenytoin, etanol, rifampicin, phenylbutazone, antidepresan tricyclic dan perangsang lain pengoksidaan microsomal meningkatkan pengeluaran metabolit aktif hidroksilasi, menyebabkan kemungkinan mabuk yang teruk dengan overdosis yang kecil.

Inhibitor pengoksidaan microsomal (cimetidine) mengurangkan risiko tindakan hepatotoksik.

Metoclopramide dan domperidone meningkat, dan Kolestiramin mengurangkan penyerapan.

PARACETAMOL + CAFFEIN: Kesan Sampingan

Reaksi alahan (ruam kulit, angioedema, urticaria), gangguan dyspeptik (termasuk rasa mual, sakit epigastrik).

Dalam kes yang jarang - anemia hemolitik, trombositopenia.

Dengan penggunaan jangka panjang dalam dos yang besar - hepatotoxicity, nefrotoxicity, pancytopenia.

PARACETAMOL + CAFFEIN: Petunjuk

Sindrom nyeri (ringan hingga sederhana):

  • sakit kepala;
  • migrain;
  • ossalgia;
  • myalgia;
  • neuralgia;
  • arthralgia;
  • algomenorrhea;
  • sakit gigi.

Sindrom demam, selsema, selesema.

PARACETAMOL + CAFFEIN: Contraindications

  • hipersensitivity;
  • kegagalan hati dan / atau buah pinggang yang teruk;
  • epilepsi;
  • kekurangan glukosa-6-fosfat dehidrogenase.

Peringatan: kehamilan, laktasi, hiperbilirubinemia kongenital (Gilbert, Dubin-Johnson dan Sindrom Rotor), usia kanak-kanak (sehingga 12 tahun).

PARACETAMOL + CAFFEIN: Arahan khas

Penggunaan berlebihan produk yang mengandungi kafein (kopi, teh) semasa rawatan boleh menyebabkan gejala berlebihan.

Dengan rawatan jangka panjang (lebih daripada 1 minggu), kawalan pola darah periferal dan keadaan fungsi hati adalah perlu. Tanpa berunding dengan doktor, mereka mengambil masa tidak lebih daripada 3 hari untuk rawatan sindrom febrile dan tidak lebih daripada 5 hari untuk sindrom kesakitan.

Boleh mengubah keputusan ujian kawalan doping atlet.

Ia menjadikannya sukar untuk membuat diagnosis dengan kompleks gejala perut akut.

Pesakit yang menghidap asma atopik, demam hay, mempunyai risiko peningkatan reaksi alergi.

Semasa rawatan, anda harus berhenti menggunakan etanol (peningkatan risiko hepatotoxicity).

PARACETAMOL + CAFFEIN: Digunakan untuk fungsi buah pinggang terjejas

Contraindicated dalam kegagalan buah pinggang yang teruk.

PARACETAMOL + CAFFEIN: Penggunaan untuk disfungsi hati

Contraindicated in severe
kegagalan hati.

PARACETAMOL + CAFFEIN: Nombor Pendaftaran

tab. Larut 500 mg + 65 mg: 12 atau 24 pcs. P N014417 / 01 (2018-11-08 - 0000-00-00) tab., Pokr. cangkang filem, 500 mg + 65 mg: 12 atau 24 pcs. P N014577 / 01 (2005-11-08 - 0000-00-00) tab., Pokr. shell, 500 mg + 65 mg: 12 atau 24 pcs. LSR-005892/08 (2023-07-08 - 2023-07-13) tab., Pokr. shell, 500 mg + 65 mg: 8 keping, 15, 16 atau 30 keping. P №014953 / 01 (2018-07-08 - 0000-00-00)

Kafein + Paracetamol (Kafein + Paracetamol): arahan, aplikasi dan formula

Nama Rusia

Nama Latin bahan kafein + Paracetamol

Kumpulan bahan farmakologi Kafein + Paracetamol

Artikel klinikal dan farmakologi tipikal 1

Tindakan farmaseutikal Ubat gabungan, yang tindakannya ditentukan oleh komponen yang membentuk komposisinya. Kafein mempunyai psikostimulus (merangsang pusat psikomotor otak), tindakan analeptik, meningkatkan kesan analgesik, menghilangkan rasa mengantuk dan keletihan, meningkatkan prestasi fizikal dan mental. Paracetamol - kesan antipiretik dan analgesik (kerana perencatan COX dan perencatan sintesis Pg memberi kesan kepada pusat thermoregulation dalam hipotalamus dan pengalihan impuls sakit di sistem saraf pusat).

Petunjuk. Sindrom nyeri (ringan dan sederhana): sakit kepala, migrain, ossalgia, myalgia, neuralgia, arthralgia, algomenorrhea, sakit gigi; sindrom demam, penyakit katarak, selesema.

Contraindications. Hipersensitiviti, hepatik teruk dan / atau kegagalan buah pinggang, epilepsi, kekurangan glukosa-6-fosfat dehidrogenase.

Dengan berhati-hati. Kehamilan, laktasi, hiperbilirubinemia kongenital (Gilbert, Dubin-Johnson dan Rotor syndrom), kanak-kanak (sehingga 12 tahun).

Dosis Di dalam, orang dewasa - 2 tablet 4 kali sehari dengan selang sekurang-kurangnya 4 jam. Dos harian maksimum ialah 8 tablet.

Tempoh penggunaan - tidak melebihi 10 hari.

Kesan sampingan Reaksi alahan (ruam kulit, angioedema, urticaria), gangguan dyspeptik (termasuk rasa mual, sakit epigastrik).

Dalam kes yang jarang - anemia hemolitik, trombositopenia.

Dengan penggunaan jangka panjang dalam dos yang besar - hepatotoxicity, nefrotoxicity, pancytopenia.

Berlebihan Gejala: pucat kulit, kehilangan selera makan, loya, muntah; hepatonecrosis (keterukan nekrosis akibat mabuk secara langsung bergantung kepada tahap overdosis), peningkatan aktiviti transaminase hati, peningkatan masa prothrombin; Satu gambaran klinikal kerosakan hati muncul dalam masa 1-6 hari.

Rawatan: pentadbiran penderma kumpulan SH dan prekursor synthesis glutathione-methionine 8-9 jam selepas berlebihan dan N-asetilcysteine ​​- selepas 12 jam.Untuk mencegah tindakan hepatotoxic lewat, lavage gastrik dilakukan.

Interaksi Meningkatkan kesan perencat MAO.

Mengurangkan keberkesanan ubat urikosurik.

Kafein mempercepat penyerapan ergotamin.

Di bawah pengaruh paracetamol, masa perkumuhan chloramphenicol meningkat sebanyak 5 kali.

Dengan penggunaan jangka panjang, parasetamol dapat meningkatkan kesan antikoagulan (dicoumarin derivatif).

Pengambilan serentak paracetamol dan etanol meningkatkan risiko kesan hepatotoxic dan pankreatitis akut.

Barbiturates, phenytoin, etanol, rifampicin, phenylbutazone, antidepresan tricyclic, dan lain-lain perangsang oksidasi microsomal, meningkatkan pengeluaran metabolit aktif hidroksilasi, menyebabkan kemungkinan mabuk yang teruk dengan overdosis kecil.

Inhibitor pengoksidaan microsomal (cimetidine) mengurangkan risiko tindakan hepatotoksik.

Metoclopramide dan domperidone meningkat, dan Kolestiramin mengurangkan penyerapan.

Arahan khas. Penggunaan berlebihan produk yang mengandungi kafein (kopi, teh) semasa rawatan boleh menyebabkan gejala berlebihan. Dengan rawatan jangka panjang (lebih daripada 1 minggu), kawalan pola darah periferal dan keadaan fungsi hati adalah perlu. Tanpa berunding dengan doktor, mereka mengambil masa tidak lebih daripada 3 hari untuk rawatan sindrom febrile dan tidak lebih daripada 5 hari untuk sindrom kesakitan.

Boleh mengubah keputusan ujian kawalan doping atlet.

Sukar untuk menubuhkan diagnosis dalam "perut akut" akut.

Pesakit yang menghidap asma atopik, demam hay, mempunyai risiko peningkatan reaksi alergi.

Semasa rawatan, anda harus berhenti menggunakan etanol (peningkatan risiko hepatotoxicity).

[1] Senarai negeri ubat-ubatan. Edisi rasmi: dalam 2 t.- M.: Majlis Perubatan, 2009. - Vol.2, Bahagian 1 - 568 ms. Bahagian 2 - 560 s.

Artikel Sebelumnya

Arahan Anovlar untuk digunakan

Artikel Seterusnya

Heptor