Satu-satunya

Kuasa

Kita semua tahu bahawa anda tidak boleh mencampurkan dadah dengan alkohol, teh, kopi. Tetapi beberapa orang tahu apa ubat tidak boleh diambil dalam pasangan, kerana ia boleh menyebabkan kemudaratan yang teruk kepada kesihatan, dan perkara yang paling teruk - membawa kematian.

Malangnya, maklumat ini tidak tersebar luas, dan selepas semua, setiap orang yang mengambil ubat harus tahu ini. Editorial "So Easy!" Akan memberitahu kira-kira 5 kombinasi merosakkan ubat-ubatan. Ingat dan jangan buat begitu!

Ubat gabungan

  1. Antidepressants dan ubat penahan sakit
    Orang yang kepadanya doktor menulis preskripsi untuk kumpulan ubat ini tahu bahawa mereka tidak boleh diambil bersama. Tetapi berapa kerap kita mengabaikan perundingan daripada orang yang berwibawa dan hanya pergi ke farmasi untuk membeli alat menyelamat yang murah.

Satu kajian terbaru oleh doktor Belanda menunjukkan bahawa penggabungan kedua-dua ubat ini menimbulkan pendarahan gastrousus. Tetapi hasil interaksi mereka bukan sekadar bahaya pendarahan dalaman, tetapi juga kesan sampingan yang tidak menyenangkan: kegelisahan, demam, berdebar-debar jantung dan pernafasan.

  • Batuk dan ubat alergi
    Kebanyakan batuk dan persediaan alahan mengandungi bahan yang sama dalam komposisi mereka, dengan itu, mengambil kedua-dua ubat bersama, anda berisiko mendapat overdosis. Dan ini akan meningkatkan kesan sedatif - rasa kelemahan dan keletihan.

    Mengantuk tidak terkawal boleh menjadi risiko bagi mereka yang, tanpa mengetahui kesan sedatif gabungan ini, akan berfungsi dengan peranti berbahaya, mesin atau memandu kereta.

  • Antikoagulan dan Aspirin
    Antikoagulan dianggap ubat yang agak serius dan hanya dijual dengan preskripsi. Mereka ditetapkan untuk mengurangkan pembentukan pembekuan darah di arteri. Tetapi aspirin boleh dibeli di setiap farmasi tanpa preskripsi. Kami mengambil kedua-duanya sebagai ubat untuk kesakitan, dan mereka ditambah kepada kosmetik, dan digunakan dalam kehidupan seharian.

    Walau bagaimanapun, ramai yang tidak tahu bahawa ubat ini juga mencairkan darah dan dikenali sebagai antiagregat. Apabila aspirin diambil bersama dengan antikoagulan, kesan keseluruhan mereka secara signifikan dapat meningkatkan peluang untuk mengalami pendarahan dalaman dan luaran.

  • Penghidap makanan dan sedatif
    Jika anda mengambil ubat-ubatan ini pada masa yang sama, kesan toksik mereka meningkat. Lebihan antidepresan seperti itu boleh mengurangkan kadar pernafasan, dan kadar jantung, dan kadang-kadang menjadi tahap maut.
  • Acetaminophen dan Opioid
    Walaupun popularitinya, ubat-ubatan ini boleh menjadi sangat berbahaya jika diambil dalam jumlah yang melebihi dos yang disyorkan. Selalunya orang cuba meningkatkan kesan acetaminophen, mengambilnya dengan ubat-ubatan yang mengandung codeine. Apabila ubat-ubatan ini diambil bersama-sama, mereka dapat dengan cepat menyebabkan kerosakan hati yang serius.
  • Ingat senarai ubat ini dan jangan gunakannya bersama! Dan jangan lupa untuk berkongsi maklumat berguna dengan rakan-rakan anda di rangkaian sosial.

    Pasangan yang maut. Apa ubat-ubatan tidak boleh bercampur-campur

    Walaupun banyak ubat dijual tanpa preskripsi doktor, mengambilnya dikaitkan dengan risiko tertentu, terutamanya jika anda mengambil beberapa ubat pada masa yang sama. Malah mereka yang membaca arahan dengan teliti mungkin tidak menyedari bahawa persiapan mereka mengandungi bahan aktif yang sama.

    Pasangan berbahaya: Painkillers dan ubat-ubatan sejuk

    Ubat sejuk mengandungi paracetamol - ia melegakan sakit kepala, sakit tekak dan menurunkan suhu. Jika anda mengambil ubat penghilang rasa sakit pada masa yang sama, yang juga mengandungi paracetamol, anda boleh melebihi had selamat paracetamol setiap hari - 4 gram. Bahaya: kerosakan hati. Risiko paling besar muncul jika anda mengambil lebih daripada 7 gram paracetamol sehari, tetapi empat gram juga boleh mencukupi.

    Apa yang perlu dilakukan: Membaca arahan, memberi perhatian kepada nama bahan aktif, dan bukan hanya kesannya. Ubat boleh dipanggil analgesik atau antipiretik, tetapi ia mungkin mengandungi paracetamol yang sama. By the way, perkataan "paracetamol" mempunyai banyak sinonim: acetaminophen, APAP, AC dan acetams.

    Pasangan berbahaya: ibuprofen, diclofenac dan aspirin

    Ubat-ubat ini tergolong dalam kumpulan ubat anti-radang nonsteroid (NSAIDs). Mereka berfungsi dengan cara yang sama, jadi penggunaan ubat-ubatan ini serentak meningkatkan risiko kesan sampingan, bermula dengan loya yang mudah dan berakhir dengan pendarahan gastrointestinal yang mengancam nyawa.

    Apa yang perlu dilakukan: Minum ubat ini satu persatu, dengan mengambil kira tujuan yang ditunjukkan dalam arahan, untuk memahami bahan tertentu yang sesuai untuk anda dalam hal ini atau yang demikian.

    Pasangan berbahaya: Antihistamin dan ubat penyakit bergerak

    Dalam persiapan ini mungkin terdapat bahan yang sama: diphenhydramind untuk rawatan rhinitis, kerengsaan mata dan bersin dan imenhydrinate untuk rawatan penyakit bergerak. Kedua-dua bahan ini menyebabkan rasa mengantuk yang begitu kuat sehingga anda boleh mengatasi pendaratan di atas kapal terbang.

    Apa yang perlu dilakukan: Oleh itu, jika anda mengambil ubat-ubatan anti-gergasi, maka untuk pencegahan penyakit bergerak, pilih ubat-ubatan yang tidak menyebabkan rasa mengantuk, contohnya, mengandung clozin.

    Pasangan berbahaya: anti-cirit-birit dan ubat kalsium

    Ubat anti-radang mengandungi loperamide, yang membantu usus membentuk najis yang lebih padat. Tetapi kalsium mempunyai kesan yang sama, supaya pengambilan ubat kalsium dan loperamide secara tiba-tiba menyebabkan masalah bertentangan - sembelit.

    Apa yang perlu dilakukan: Jika anda mempunyai najis yang longgar, maka berhenti sementara mengambil kalsium sambil mengambil loperamide. Walaupun kalsium diberikan kepada anda oleh doktor, melangkau beberapa dos tidak akan menjejaskan keadaan tulang anda.

    LiveInternetLiveInternet

    -Muzik

    -Tajuk

    • Akuarium (5)
    • Manik (14)
    • Sejambak gula (54)
    • Felting (2)
    • Sulaman (86)
    • Beadwork (9)
    • Cross-stitch (37)
    • Sulaman reben (10)
    • Permukaan licin (22)
    • Reka bentuk sulaman (3)
    • Kejuruteraan sulaman (6)
    • Merajut (untuk kanak-kanak) (302)
    • Merajut (untuk rumah) (224)
    • Permaidani (19)
    • Tirai (6)
    • Tali pinggang, taplak meja, plaid (140)
    • Merajut (model wanita) (453)
    • Headwear (26)
    • Sweater, jaket, jaket (170)
    • Stoking, selipar (112)
    • Beg (24)
    • Selendang, syal, tippet (79)
    • Merajut (model lelaki) (4)
    • Merajut (pelbagai) (348)
    • Teknik Knitting (60)
    • Corak (169)
    • Decoupage (88)
    • Gambar untuk decoupage (19)
    • Lukisan kontur (1)
    • Stensil (16)
    • Kanak-kanak (50)
    • Untuk Jiwa. (81)
    • Buku harian (12)
    • Mesra Haiwan Peliharaan (80)
    • Kesihatan (749)
    • . (140)
    • vena varikos (2)
    • zht (1)
    • produk yang berguna (14)
    • selsema. (7)
    • jantung, kapal (8)
    • sendi (14)
    • latihan (4)
    • Mainan (129)
    • Idea Rumah (154)
    • Kanzashi (22)
    • Quilling (12)
    • Pawagam, kartun. (18)
    • Buku, Majalah (80)
    • Pembantu rumah (140)
    • Resipi (1357)
    • Ketuhar konveksi (7)
    • Baking (389)
    • Periuk (7)
    • Billets (79)
    • Makanan ringan (41)
    • Lavash Snacks (32)
    • Multicooker (57)
    • Daging (147)
    • Pada yang kedua (80)
    • Minuman (88)
    • sayuran (65)
    • Ikan (82)
    • Salad (181)
    • Gula-gula (64)
    • Sos (49)
    • Sup (10)
    • Cheese-curd (40)
    • Pembuat roti (18)
    • Tumbuhan perubatan (56)
    • Dunia di sekeliling kita (38)
    • Lukisan (4)
    • Muzik (5)
    • Sabun (32)
    • Menenun surat khabar (20)
    • Hadiah (71)
    • Poskad (16)
    • Tips dan Trik (234)
    • Program berguna (24)
    • Agama (4)
    • Resipi Kecantikan (73)
    • Gaya rambut (3)
    • Perkahwinan (15)
    • Lilin (4)
    • Topiary (23)
    • Tangan yang berjiwa (127)
    • Kertas, kadbod (16)
    • Lukisan (35)
    • Porselin sejuk (4)
    • Jahit (279)
    • Puffs (12)
    • Corak (35)
    • Shred (110)
    • Perubahan (7)
    • Bantal (30)
    • Petua dan Trik (11)
    • Beg (21)
    • Selipar (12)
    • Langsir (21)
    • Esoterik (63)
    • Humor (4)

    -Cari dengan diari

    -Langgan melalui e-mel

    -Statistik

    Gabungan ubat dan produk yang paling berbahaya

    Bukan sahaja kesihatan bergantung kepada pemakanan yang betul. Ternyata makanan yang sihat juga boleh menjadi racun jika anda menambah kepada mereka perasa dari ubat-ubatan. Baca dan ingat apa kombinasi makanan dan ubat berbahaya untuk badan anda.

    MAKANAN PLUS TABLES: APAKAH BERBAHAYA DALAM HIDUP?

    Sesetengah makanan membentuk campuran dadah yang mengancam nyawa, kata para saintis. Sebagai contoh, jus limau gedang menjadikan dadah mematikan. Apakah produk lain yang tidak berteman dengan ubat-ubatan dan bagaimana mengelakkan kombinasi berbahaya?

    - - Jus limau gedang adalah juara yang tidak dapat dikurangkan dengan dadah, - kata Konstantin Spakhov, PhD, ahli gastroenterologi. - Amerika dikehendaki menguji semua ubat baru untuk keserasian dengannya. Lagipun, minuman menyegarkan ini, yang disukai oleh ramai orang, kadang-kadang boleh membawa kepada hasil sel.

    Jus limau gedang menyebabkan ubat jantung berlebihan

    Di dunia perubatan, kisah tragis seorang lelaki yang meninggal dunia akibat lipid berlebihan liprimar, ubat penurun kolesterol yang popular, telah menjadi lebih menonjol. Tetapi ubat itu tidak harus dipersalahkan untuk ini... Sebelum itu, pesakit itu dirawat dengan dadah selama bertahun-tahun dan tanpa masalah. Masalahnya bermula apabila seorang lelaki menjadi ketagih kepada jus limau gedang baru dan minum setiap hari untuk 2-3 gelas. Akibatnya, dia meninggal dunia akibat kegagalan buah pinggang yang teruk. Ginjal si mati telah tersumbat dengan protein, yang terbentuk semasa pecahan tisu otot, - ini adalah cara overdosis liprimar dan ubat serupa yang lain untuk mengurangkan aliran kolesterol.

    Jus jeruk secara dramatik meningkatkan penyerapan banyak ubat dari usus, dan sebahagian daripada ubat, yang sebelum ini melalui saluran pencernaan dalam transit, diserap - ubat terkumpul, dan pada akhirnya semua berakhir dengan sedih. Jus jeruk nipis boleh menyebabkan ubat yang berlebihan untuk rawatan penyakit jantung dan hipertensi, antibiotik, hormon dan banyak lagi ubat-ubatan lain.

    Susu melemahkan antibiotik.

    - Terdapat produk yang bertindak dengan cara yang bertentangan, menghalang penyerapan ubat-ubatan dan membuat mereka diambil sama ada tidak bermakna atau tidak sangat berkesan, - berterusan Konstantin Spakhov. - Seorang doktor yang baik, menetapkan antibiotik, akan sentiasa memberi amaran kepada pesakit bahawa mereka tidak dapat digabungkan dengan produk tenusu. Kalsium yang terkandung di dalamnya mengikat sebahagian besar ubat, akibatnya, ia melalui saluran pencernaan melalui tanpa diserap.

    Antibiotik adalah salah satu ubat yang paling kontroversial, kebanyakan mereka tidak "suka" bukan sahaja susu, tetapi juga buah-buahan, jus, soda, wain kering dan apa-apa hidangan yang dibuat oleh suksus. Tetapi antidepresan lebih kontroversi. Mereka tidak "mencerna" alkohol, terutama wain merah, produk tenusu, keju (pertama sekali dengan acuan yang indah), daging lembu, ikan, dan sosej. d. (lihat jadual). Mengambil ubat-ubatan kemurungan dan mengambil produk-produk ini, anda berisiko mendapat krisis hipertensi yang serius.

    Mengenai bahaya minuman koktel dan ubat-ubatan yang bertindak pada jiwa, banyak yang menyedari. Tetapi sangat sedikit orang tahu bahawa kombinasi minum dengan anestetik paracetamol biasa adalah lebih berbahaya. Lebih-lebih lagi, ramai yang cuba meredakan sakit kepala hangover mereka. Anda tidak boleh melakukan ini. Kebanyakan mereka membayar untuk hati mereka dan pergi ke dunia lain. Mangsa paling terkenal ialah Antonio Benedy, 37 tahun, pembantu presiden George W. Bush. Dia bukan seorang alkohol, tetapi mempunyai tabiat harian minum 3-4 gelas wain mulia. Selepas menahan sejuk pada tahun 1993, dia mengambil 10 pil paracetamol dalam masa 4 hari. Ini adalah dos terapeutik, tetapi ternyata cukup untuk menghilangkan hati. Dia menyelamatkan nyawa, perlu membuat pemindahan hati kecemasan. Tetapi puluhan pesakit lain tidak mempunyai masa.

    Kombinasi produk dan ubat yang paling berbahaya

    Apa kombinasi ubat-ubatan yang mematikan

    Banyak penyakit hanya dirawat di kompleks. Dalam kes ini, seseorang telah ditetapkan beberapa ubat dari kumpulan ubat yang berbeza. Hampir semua ubat-ubatan mempunyai kontraindikasi dan kesan sampingan mereka sendiri, yang doktor tidak selalu mengambil kira. Sesetengah ubat tidak disyorkan untuk diambil bersama, kerana keberkesanannya berkurang. Tetapi ada kombinasi yang mematikan dadah, yang boleh membawa kepada akibat buruk.

    Antidepressants dan ubat penahan sakit

    Kombinasi antidepresan berbahaya dan pelbagai ubat penghilang rasa sakit. Jika doktor menetapkan rawatan, dia sentiasa menarik perhatian pesakit kepada hakikat bahawa tidak boleh diterima untuk mengambil ubat kumpulan ubat ini bersama-sama. Tetapi orang tidak selalu tergesa-gesa melihat doktor, lebih suka membeli ubat-ubatan murah secara rawak di farmasi, yang membawa kepada akibat-akibat buruk.

    Gabungan ubat ini boleh membawa kepada masalah kesihatan seperti:

    • Meningkatkan suhu ke tahap kritikal.
    • Pendarahan gastrik.
    • Pelanggaran keadaan mental.
    • Palpitasi.
    • Pelanggaran proses pernafasan.

    Seseorang yang telah mengambil kedua-dua anestetik dan antidepresan mengalami kebimbangan. Dia juga mungkin mempunyai keadaan depresi yang teruk.

    Menurut kajian itu, didapati bahawa antidepresan dan ubat-ubatan dari kumpulan analgesik boleh mengakibatkan pendarahan gastrousus yang teruk.

    Persediaan batuk dan antihistamin

    Ubat antialergi dan ubat batuk boleh menyebabkan kematian. Hal ini disebabkan oleh fakta bahawa persiapan ini mungkin mengandung komponen serupa, oleh itu, beberapa ubat-ubatan dapat meningkatkan kesan orang lain, yang mengakibatkan overdosis. Interaksi ubat-ubatan ini adalah kesan sedatif yang sangat jelas. Seseorang menjadi lemah dan bertaburan.

    Bahaya adalah bahawa pesakit, tidak mengetahui tentang ciri-ciri ubat seperti itu, boleh berada di belakang roda atau bekerja dengan mekanisme yang kompleks. Ia boleh menyebabkan kemalangan atau kecederaan serius.

    Sebelum menggunakan sebarang ubat, anda mesti membaca arahan dengan teliti. Sekiranya anda mempunyai sebarang soalan, lebih baik bertanya kepada doktor.

    Antikoagulan dan ubat-ubatan berasaskan aspirin

    Antikoagulan adalah ubat-ubatan yang agak berbahaya yang harus diambil hanya oleh preskripsi. Banyak ubat-ubatan ini dijual semata-mata oleh preskripsi di farmasi.

    Walau bagaimanapun, kita tidak sepatutnya melupakan aspirin, yang boleh didapati secara komersil. Ubat ini juga menyumbang kepada penipisan darah, malah banyak antikoagulan mempunyai komponen ini dalam komposisi mereka. Sekiranya doktor menetapkan penipis darah, dan pesakit secara serentak mengambil aspirin sebagai antipiretik, risiko pendarahan dalaman dan luaran meningkat dengan ketara.

    Ia amat berbahaya untuk menggunakan dadah berdasarkan aspirin untuk rawatan kanak-kanak kecil. Di banyak negara, ubat ini dilarang untuk kanak-kanak di bawah umur 12 tahun.

    Penghidap makanan dan sedatif

    Painkiller dan sedatif adalah gabungan pil yang menyebabkan kematian pesakit. Ini disebabkan oleh fakta bahawa ubat-ubatan itu secara signifikan meningkatkan kesan antara satu sama lain. Dengan penggunaan serentak ubat-ubatan kumpulan ubat-ubatan ini boleh dikatakan:

    • Melanggar kerja jantung.
    • Tekanan darah berkurangan dan nadi menurun.
    • Kadar pernafasan berkurangan.
    • Proses metabolik yang terganggu.
    • Peredaran tisu semakin memburuk.

    Jika seseorang telah mengambil terlalu banyak ubat penghilang rasa sakit dan sedatif, maka ia sangat cepat menjadi koma. Jika bantuan tidak diberikan tepat pada masanya, maka pesakit akan mati.

    Jika seseorang secara tidak sengaja mengambil dadah yang tidak serasi, anda perlu segera menghubungi ambulans. Rawatan sedemikian amat berbahaya untuk kanak-kanak dan orang tua.

    Opioid dan acetaminophen

    Ubat-ubatan ini sering diresepkan untuk pesakit yang mempunyai beberapa penyakit yang disertai dengan kesakitan yang teruk. Pesakit kadang-kadang cuba untuk meningkatkan keberkesanan satu ubat dengan mengorbankan yang lain, mengambilnya pada masa yang sama. Ini akhirnya membawa kepada kerosakan teruk pada sel hati, mabuk dan gangguan proses metabolik. Hasil rawatan sedemikian boleh menjadi koma.

    Verapamil dan beta blockers

    Verapamil merujuk kepada penghalang kalsium. Terima kasih kepada ubat ini, kapal-kapal itu diluaskan dengan baik, yang menyebabkan penurunan tekanan dan pengaktifan jantung.

    Penyekat beta ditetapkan untuk penyakit yang disertai oleh kegagalan jantung. Mereka mengurangkan kontraksi otot jantung, tetapi pada masa yang sama kontraksi menjadi lebih berkesan.

    Sekiranya anda mengambil Verapamil dan beta-blockers pada masa yang sama, ia membawa kepada kelambatan jantung yang kuat. Akibatnya, ia boleh menyebabkan bradikardia dan blok jantung. Sekiranya dadah diambil bersama untuk masa yang lama, maka mungkin ada serangan jantung.

    Seorang pesakit yang sedang dirawat dengan ubat-ubatan ini harus sentiasa merakam petunjuk nadi dan tekanan darah dalam buku nota. Sekiranya angka-angka ini sangat rendah, anda perlu menghentikan rawatan dan berunding dengan pakar.

    Fluconazole dan Statins

    Statin ditetapkan untuk mengurangkan kolesterol, dan fluconazole diperlukan untuk melawan penyakit kulat.

    Fluconazole menghalang pemprosesan statin, yang membawa kepada pengumpulan terkumpul mereka dalam tubuh. Sekiranya statin dalam badan telah terkumpul terlalu banyak, maka mungkin ada kerosakan serius pada tisu otot, yang akan mengakibatkan gangguan proses penting dalam badan.

    Fluconazole biasanya diambil pada kursus yang sangat pendek, jadi pada masa ini adalah dinasihatkan untuk membatalkan statin.

    Lisinopril dan Veroshpiron

    Lisinopril adalah ubat untuk menurunkan tekanan darah. Ia ditetapkan untuk penggunaan sistematik dalam hipertensi.

    Veroshpiron ditetapkan untuk memerangi kegagalan jantung. Ubat ini mengurangkan kemungkinan tisu parut yang akan mengganggu fungsi jantung normal.

    Bahaya pengambilan serentak terletak pada fakta bahawa kedua-dua ubat meningkatkan penumpukan kalium dalam darah, yang akhirnya menyebabkan gangguan jantung.

    Semasa rawatan Veroshpironom kerap memantau tahap kalsium dalam darah.

    Bagaimana untuk melindungi diri anda

    Terdapat beberapa ubat yang tidak serasi yang membawa kepada kematian. Ia adalah perlu untuk mematuhi saranan sedemikian supaya ini tidak berlaku:

    • Ia dilarang keras untuk melibatkan diri dalam rawatan diri. Majlis jiran atau keluarga boleh melakukan sesuatu yang merugikan. Sebarang rawatan mesti dipersetujui dengan doktor.
    • Jangan melebihi dos ubat yang ditetapkan oleh doktor.
    • Semasa rawatan, anda perlu berjumpa dengan doktor anda secara tetap, yang akan memantau kemajuan pemulihan.
    • Jika apa-apa kesan sampingan berlaku semasa rawatan, ubat-ubatan itu segera dibatalkan dan pergi ke pakar.

    Kita tidak boleh lupa bahawa semua ubat-ubatan mesti disimpan dari jangkauan kanak-kanak. Sering kali, anak-anak muda makan pil menarik yang secara tidak sengaja ditinggalkan di tempat yang menonjol oleh orang dewasa. Ini membawa kepada akibat yang menyedihkan.

    Tidak ada banyak ubat yang tidak serasi, dan doktor tahu semua kombinasi berbahaya. Hasil yang mematikan daripada mengambil ubat seperti berlaku terutamanya semasa pengambilan diri. Untuk melindungi diri anda dan keluargamu dari akibat yang menyedihkan, anda perlu mengambil ubat sahaja seperti yang ditetapkan oleh doktor.

    Pasangan yang maut. Apa ubat-ubatan tidak boleh bercampur-campur.

    Saya cuba untuk tidak minum ubat sama sekali! Dan awak?

    Apa-apa ubat selain kesan penyembuhan mempunyai kesan negatif ke atas badan. Dan jangan lupa bahawa ini adalah ubat kimia. Ingatlah pelajaran kimia di mana ia perlu untuk mencampurkan dua bahan yang berlainan dan bayangkan jika peraturan tidak diikuti, tindak balas akan berlaku di dalam diri kita!

    Walaupun banyak ubat dijual tanpa preskripsi doktor, mengambilnya dikaitkan dengan risiko tertentu, terutamanya jika anda mengambil beberapa ubat pada masa yang sama. Malah mereka yang membaca arahan dengan teliti mungkin tidak menyedari bahawa persiapan mereka mengandungi bahan aktif yang sama.

    Gunakan nasihat kami dan sihat!

    Pasangan berbahaya: Painkillers dan ubat-ubatan sejuk

    Ubat sejuk mengandungi paracetamol - ia melegakan sakit kepala, sakit tekak dan menurunkan suhu. Jika anda mengambil ubat penghilang rasa sakit pada masa yang sama, yang juga mengandungi paracetamol, anda boleh melebihi had selamat paracetamol setiap hari - 4 gram. Bahaya: kerosakan hati. Risiko paling besar muncul jika anda mengambil lebih daripada 7 gram paracetamol sehari, tetapi empat gram juga boleh mencukupi.

    Apa yang perlu dilakukan: Membaca arahan, memberi perhatian kepada nama bahan aktif, dan bukan hanya kesannya. Ubat boleh dipanggil analgesik atau antipiretik, tetapi ia mungkin mengandungi paracetamol yang sama. By the way, perkataan "paracetamol" mempunyai banyak sinonim: acetaminophen, APAP, AC dan acetams.

    Pasangan berbahaya: ibuprofen, diclofenac dan aspirin

    Ubat-ubat ini tergolong dalam kumpulan ubat anti-radang nonsteroid (NSAIDs). Mereka berfungsi dengan cara yang sama, jadi penggunaan ubat-ubatan ini serentak meningkatkan risiko kesan sampingan, bermula dengan loya yang mudah dan berakhir dengan pendarahan gastrointestinal yang mengancam nyawa.

    Apa yang perlu dilakukan: Minum ubat ini satu persatu, dengan mengambil kira tujuan yang ditunjukkan dalam arahan, untuk memahami bahan tertentu yang sesuai untuk anda dalam hal ini atau yang demikian.

    Pasangan berbahaya: Antihistamin dan ubat penyakit bergerak

    Dalam persiapan ini mungkin terdapat bahan yang sama: diphenhydramind untuk rawatan rhinitis, kerengsaan mata dan bersin dan imenhydrinate untuk rawatan penyakit bergerak. Kedua-dua bahan ini menyebabkan rasa mengantuk yang begitu kuat sehingga anda boleh mengatasi pendaratan di atas kapal terbang.

    Apa yang perlu dilakukan: Oleh itu, jika anda mengambil ubat-ubatan anti-gergasi, maka untuk pencegahan penyakit bergerak, pilih ubat-ubatan yang tidak menyebabkan rasa mengantuk, contohnya, mengandung clozin.

    Pasangan berbahaya: anti-cirit-birit dan ubat kalsium

    Ubat anti-radang mengandungi loperamide, yang membantu usus membentuk najis yang lebih padat. Tetapi kalsium mempunyai kesan yang sama, supaya pengambilan ubat kalsium dan loperamide secara tiba-tiba menyebabkan masalah bertentangan - sembelit.

    Apa yang perlu dilakukan: Jika anda mempunyai najis yang longgar, maka berhenti sementara mengambil kalsium sambil mengambil loperamide. Walaupun kalsium diberikan kepada anda oleh doktor, melangkau beberapa dos tidak akan menjejaskan keadaan tulang anda.

    Apa ubat-ubatan tidak boleh bercampur-campur

    Bukanlah rahsia kita membeli banyak ubat di farmasi sendiri, tanpa nasihat doktor. Tetapi adakah kita tahu bahawa mengambilnya dikaitkan dengan risiko tertentu, terutamanya jika anda mengambil beberapa ubat pada masa yang sama. Malah mereka yang membaca arahan dengan teliti mungkin tidak menyedari bahawa persediaan mereka mengandungi bahan aktif yang sama, yang dipenuhi dengan dos berlebihan yang berbahaya.

    Ubat sejuk dan ubat penahan sakit.

    Pemulihan sejuk mengandungi paracetamol - ia mengetuk suhu dan melegakan sakit kepala. Sekiranya anda mengambil ubat sakit dan serentak, yang juga mengandungi paracetamol, anda boleh melebihi had selamat paracetamol setiap hari. Ubat yang mengandungi paracetomol banyak: Efferalgan, Tsefekon, Perfalgan, Kalpol, Xumapar, Panadol, Daleron, dan lain-lain Baca tentang analog Paracetamol dalam artikel "Di bawah nama Paracetomol." Kajian paracetamol menunjukkan bahawa pada dos terapeutik (sehingga 4 gram sehari) ia mempunyai sedikit ketoksikan, tetapi sedar atau tidak sengaja mengambil dos yang tinggi dadah boleh membawa kepada kerosakan teruk pada hati. Risiko terbesar adalah lebih daripada 7 gram dadah. Mengenai bahaya Paracetamol, baca artikel Paracetamol: berlebihan sangat berbahaya!

    Apa yang perlu dilakukan Pastikan anda membaca dengan teliti arahan kepada ubat-ubatan, perhatikan nama bahan aktif.

    Diclofenac, ibuprofen, aspirin

    Ubat-ubat ini tergolong dalam kumpulan ubat anti-radang nonsteroid (NSAIDs). Diclofenac (Artrotek, Dolarin, Naklofen, Neurodiclovit, Panoxen, Hondrofen). Mereka bekerja dengan cara yang sama, jadi penggunaan serentak mereka meningkatkan risiko kesan sampingan, bermula dengan mual, muntah, cirit-birit dan berakhir dengan pendarahan gastrousus yang mengancam nyawa.

    Apa yang perlu dilakukan Minum ubat ini satu demi satu. Ingat bahawa ada ubat-ubatan yang mungkin mempunyai nama lain, tetapi bahan aktif yang sama. Sebagai contoh, Diclofenac termasuk dalam komposisi ubat: Artrotek, Dolarin, Naklofen, Neurodiclovit, Panoxen, Hondrofen, dll.

    Rawatan penyakit pergerakan dan antihistamin

    Dalam persiapan ini, mungkin terdapat bahan yang serupa: diphenhydramine untuk rawatan rhinitis, kerengsaan mata dan bersin, dan dimenhydrinate untuk merawat penyakit bergerak. Kedua-duanya menyebabkan rasa mengantuk yang kuat sehingga anda dapat tidur melalui beberapa peristiwa penting. Dan belum lagi hakikat bahawa dalam keadaan tidak neltzya di belakang roda kereta.

    Apa yang perlu dilakukan Jika anda mengambil ubat untuk alahan, maka untuk pencegahan penyakit bergerak, pilih ubat yang tidak menyebabkan rasa mengantuk.

    Kalsium dan ubat cirit-birit

    Obat-obatan untuk cirit-birit mengandungi loperamide (Diar, Lopedium, Imodium, Superlop), yang memberikan kepadatan konsistensi najis. Kalsium mempunyai kesan yang sama, jadi pengambilan kalsium dan loperamide serentak boleh menyebabkan sembelit tiba-tiba.

    Apa yang perlu dilakukan Sekiranya anda mempunyai najis yang longgar, hentikan mengambil kalsium seketika sambil mengambil loperamide. Walaupun kalsium diberikan kepada anda oleh doktor, melangkaui pelbagai dos tidak akan menjejaskan kesihatan anda.

    Pasangan yang maut. Dadah yang tidak boleh diambil bersama

    Perubatan moden adalah mustahil tanpa perubatan moden. Malangnya, sesetengah ubat mempunyai pasangan yang berbahaya - dadah yang, apabila digunakan bersama, menyebabkan kesan sampingan!


    Antibiotik dan pil kontraseptif

    Antibiotik adalah bahan yang dihasilkan oleh beberapa organisma hidup untuk memusnahkan orang lain. Antibiotik pertama diperuntukkan oleh Alexander Fleming pada tahun 1928, yang mana beliau menerima Hadiah Nobel.
    Sejak itu, antibiotik telah mengubah kehidupan manusia. Penyakit yang sebelum ini dihukum mati, belajar untuk menyembuhkan: pneumonia, tuberkulosis, meningitis dan jangkitan lain. Berkat antibiotik bahawa letupan demografi pada abad ke-20 berlaku, apabila penduduk mula meningkat dengan pesat. Antibiotik adalah keajaiban sebenar ubat.
    Kontraseptif oral. Terlepas dari bentuk pelepasan, prinsip tindakan kontraseptif hormon adalah sama: untuk mengubah latar belakang hormon sehingga ovulasi (pelepasan telur dari ovari), dan oleh itu kehamilan menjadi mustahil. Terdapat satu lagi tindakan penting: mereka mengubah konsistensi mukus leher rahim, dan ia menjadi tidak dapat ditelantarkan kepada sperma. Di samping mencegah kehamilan yang tidak diingini, kontraseptif hormon mempunyai kesan positif terhadap kesihatan wanita secara menyeluruh: mereka mengurangkan risiko kanser payudara dan ovari, mencegah penampilan jerawat, memudahkan haid, dan sebagainya.

    Mengapa ia berbahaya untuk menggabungkan ubat ini?
    Gabungan ubat-ubatan ini dapat mengurangkan keberkesanan pil kawalan kelahiran, dan risiko anda hamil. Terdapat dua sebab:
    1. Mikrob dalam usus meningkatkan penyerapan hormon. Iaitu, hormon kekal lebih lama di dalam badan, dan melindungi lebih lama daripada kehamilan yang tidak diingini. Antibiotik memusnahkan kuman usus, hormon tidak diserap, jadi sejumlah besar hormon hanya hilang dengan calla.
    2. Banyak antibiotik merangsang kerja enzim hati, sehingga mereka mula menghancurkan hormon secara bersungguh-sungguh. Akibatnya, kepekatan kontraseptif dalam darah menurun, dan dengan itu keberkesanan mencegah kehamilan.

    Apa yang perlu dilakukan
    Sekiranya anda perlu mengambil antibiotik dan kontraseptif pada masa yang sama, gunakan kondom.

    Loperamide (Imodium) adalah ubat yang paling biasa untuk cirit-birit. Ia dijual tanpa preskripsi di bawah pelbagai jenama. Ia mengurangkan motilitas dan melegakan usus, jadi anda jarang berlari ke tandas. Perlu diberi penekanan bahawa loperamide tidak boleh dimakan jika cirit-birit dikaitkan dengan jangkitan (iaitu ketika demam, menggigil, dan kesihatan yang kurang). Dalam kes ini, mikrob akan berlarutan dalam usus, yang penuh dengan penularan jangkitan.

    Kalsium adalah ahli dua kumpulan ubat tidak preskripsi:
    1. Persediaan untuk tulang (dalam kombinasi dengan vitamin D). Ia diambil oleh wanita selepas menopaus untuk mengurangkan risiko osteoporosis.
    2. Antacid (ubat untuk pedih ulu hati) - Kalsium adalah sebahagian daripada ubat yang mengurangkan keasidan jus gastrik.

    Mengapa ia berbahaya untuk menggabungkan ubat ini?
    Kesan utama loperamide adalah perencatan motilitas usus. Tetapi kalsium mempunyai kesan sampingan yang sama! Oleh itu, kombinasi kedua-dua ubat ini boleh membawa kepada sembelit yang sangat ketara.

    Apa yang perlu dilakukan
    Jika anda mula mengambil loperamide untuk cirit-birit, berehat dari suplemen kalsium, jika tidak, cirit-birit anda boleh menjadi sembelit.
    Tonton video program "Hidup Sihat" mengenai topik ini.

    Verapamil tergolong dalam kumpulan penyekat kalsium. Kalsium menghalang pembuluh darah. Verapamil menghalang tindakannya - kapal dilebarkan, yang membawa kepada dua kesan penting: tekanan darah menurun dan bekalan darah ke jantung bertambah baik, dan kesakitan iskemik hilang.
    Bahaya potensi verapamil ialah ia juga menghalang saluran kalsium dalam sistem konduksi jantung, dan oleh itu boleh menyebabkan blokade bradikardia dan intrasardiak.
    Penyekat beta (atenolol, metolol dan ubat lain dengan "-ol" yang berakhir) adalah ubat-ubatan yang paling penting untuk merawat kegagalan jantung. Di dalam kegagalan jantung, jantung tidak boleh mengepam darah melalui badan. Penyekat beta, dalam satu tangan, mengurangkan degupan jantung, tetapi di sisi lain, keberkesanannya meningkat.
    Spoon tar: ubat-ubatan ini juga menjadikannya sukar untuk melakukan dorongan elektrik sepanjang sistem konduksi jantung.

    Mengapa ia berbahaya untuk menggabungkan ubat ini?
    Kedua-dua verapamil dan beta-blockers mengurangkan penguncupan jantung. Oleh itu, kombinasi mereka boleh membawa kepada perlambatan degupan jantung (bradikardia dan sekatan intrakardi). Dalam kes yang paling teruk, ia boleh menghentikan kerja jantung.

    Apa yang perlu dilakukan
    Pantau nadi beberapa kali sehari, tuliskan dalam buku harian. Sekiranya bradikardia yang teruk (kurang daripada 50 / min), berunding dengan doktor.


    Ubat yang sejuk dan alergi

    Antihistamin adalah ubat alahan yang paling biasa. Mereka mengurangkan pelepasan histamin, yang menyebabkan semua kesan yang tidak menyenangkan terhadap alahan: gatal-gatal, kemerahan, mengoyak, dan sebagainya. Antihistamin berkesan menghapuskan semua gejala ini.
    Persediaan sejuk terdiri daripada beberapa bahan aktif. Biasanya, ini adalah:
    1. Paracetamol - untuk mengurangkan sakit kepala dan suhu
    2. Bahan untuk menyempitkan saluran darah untuk mengurangkan bengkak mukosa hidung, dengan itu mengurangkan hidung berair.
    3. Antihistamin - dalam kes ini, ia mengurangkan kesan tindak balas keradangan (bersin, mengoyak, dan sebagainya)
    Oleh itu, ubat-ubatan ini sangat berkesan menghapuskan gejala selesema dan selesema. Walau bagaimanapun, mereka tidak melawan virus itu, jangan lupa!

    Persediaan-persediaan ini bukan sekadar "gulls lazat"! Mereka boleh dengan mudah berlebihan! Lebih empat bungkus sehari tidak disyorkan.

    Mengapa ia berbahaya untuk menggabungkan ubat ini?
    Komposisi ubat untuk alergi dan selsema termasuk antihistamin.
    Kesan sampingan ubat ini mengantuk. Oleh itu, selepas minum kedua-duanya, dan yang lainnya, anda akan kehilangan daya untuk sepanjang hari.
    Di samping itu, masalah seperti ini boleh menjadi lebih berbahaya jika anda, contohnya, memandu kereta pada hari itu.

    Apa yang perlu dilakukan
    Jika anda mengambil ubat yang sejuk, buat sementara waktu enggan dari antihistamin ATAU ubat generasi ketiga (telfast, Erius, claritin, dll), yang kurang memberi kesan kepada sistem saraf.

    Warfarin adalah ubat yang mengurangkan pembekuan darah. Ia mengurangkan pengeluaran faktor pembekuan protein. Oleh itu, darah menjadi lebih nipis dan mengurangkan risiko pembekuan darah. Selalunya, warfarin diresepkan untuk fibrillation atrium, di mana penggumpalan darah membentuk jantung yang boleh "merobohkan", terbang ke otak dan menyebabkan strok.
    Bahaya utama terletak pada fakta bahawa overfose warfarin meningkatkan pendarahan dan risiko pendarahan intrakranial.

    Mengapa ia berbahaya untuk menggabungkan ubat ini?
    Mengurangkan pembekuan darah adalah kesan sampingan ubat anti-radang nonsteroid yang diketahui. Oleh itu, gabungan NSAIDs dengan warfarin ketara meningkatkan risiko pendarahan berbahaya.

    Apa yang perlu dilakukan
    Sekiranya anda perlu mengambil warfarin, elakkan daripada ubat penahan sakit dari kumpulan NSAID. Sebaliknya, gunakan paratsatamol - dalam kebanyakan kes, ia adalah pengganti yang baik untuk NSAIDs.
    Tonton video program "Hidup Sihat" mengenai topik ini.


    Aspirin jantung dan ubat penahan sakit

    Aspirin jantung adalah salah satu ubat yang paling revolusioner sepanjang masa. Penggunaannya membolehkan mengurangkan risiko kematian dalam kes serangan jantung dan angina pectoris. Aspirin jantung (aspirin dalam dos kecil) menghalang pengeluaran bahan thromboxane, yang menyumbang kepada pembentukan pembekuan darah. Akibatnya, proses trombosis melambatkan.
    Penyakit kesakitan yang paling biasa adalah ubat anti-radang bukan steroid (ibuprofen, nise dan banyak lagi). Obat-obatan ini menyekat pengeluaran prostaglandin - bahan yang menyebabkan keradangan dan kesakitan. Oleh itu, NSAIDs sangat berkesan dalam hampir semua jenis sakit (sakit kepala, sendi, otot, dan lain-lain)

    Mengapa ia berbahaya untuk menggabungkan ubat ini?
    Pertama, kedua-dua aspirin jantung dan NSAID mempunyai kesan sampingan pada mukosa gastrik, jadi dengan asupan sendi yang berterusan mereka boleh menyebabkan pendarahan dan pendarahan perut.
    Kedua, NSAIDs bersaing dengan aspirin untuk enzim yang sama. Tetapi pada masa yang sama mereka menyekatnya lebih buruk daripada aspirin. Oleh itu, apabila digunakan bersama, adalah mungkin untuk mengurangkan keberkesanan aspirin kardiak.

    Apa yang perlu dilakukan:
    1. Jangan mengambil ubat ini pada perut kosong.
    2. Ambil NSAID sama ada sekurang-kurangnya 30 minit selepas aspirin jantung, atau 8 jam sebelum ini.
    3. Jika anda mengambil aspirin jantung, cuba jangan mengambil NSAID sama sekali. Dari kesakitan dalam banyak kes, paracetamol ubat, yang tidak berinteraksi dengan aspirin, membantu.
    Tonton video program "Hidup Sihat" mengenai topik ini.

    Continde - ubat utama untuk mengurangkan kolesterol. Mereka mengganggu pengeluaran kolesterol oleh hati, jadi hati perlu mengitar semula kolesterol yang sedia ada dalam darah.
    Fluconazole (Flucostat, Diflucan) adalah salah satu ubat antikulat utama. Pertama sekali, ia berkesan terhadap Candida - thrush, yang paling kerap menjejaskan saluran genital dan mukosa mulut.

    Mengapa ia berbahaya untuk menggabungkan ubat ini?
    Statin diproses oleh enzim hati. Fluconazole menghalang tindakan enzim-enzim ini, yang membawa kepada pengumpulan statin yang berlebihan dalam badan. Dalam kuantiti yang banyak, statin boleh menyebabkan rhabdomyolysis - kerosakan otot.

    Apa yang perlu dilakukan
    Kerana flukonazole biasanya mabuk dalam kursus pendek (dari satu hingga beberapa hari), adalah dinasihatkan untuk membatalkan statin untuk tempoh ini.


    ACE inhibitor dan spironolactone

    Inhibitor ACE (lisinopril, captopril, dan ubat-ubatan lain dengan penghujung "-pril") - ubat-ubatan yang paling penting untuk memerangi tekanan darah tinggi.
    ACE adalah enzim yang terlibat dalam pengeluaran bahan yang disebut angiotensin II, yang menyempitkan pembuluh darah. Inhibitor ACE menyekat pengeluaran enzim ini, akibatnya kapal-kapal berkembang, dan tekanan menurun.
    Spironolactone (Veroshpiron) - salah satu ubat yang paling penting untuk memerangi kegagalan jantung. Dalam kegagalan jantung, jantung tidak berfungsi dengan baik dan sukar bagi ia untuk mengepam jumlah besar cecair. Spironolactone menghilangkan garam dan cecair yang berlebihan dari badan, jumlah darah menurun, beban di jantung menurun. Di samping itu, ubat ini mengurangkan penggantian tisu jantung biasa dengan tisu parut, yang tidak akan berfungsi.

    Mengapa ia berbahaya untuk menggabungkan ubat ini?
    Kedua-dua inhibitor ACE dan spironolactone meningkatkan kepekatan kalium dalam darah. Ini boleh membawa kepada hiperkalemia. Ia adalah pelanggaran irama dan pengalihan berbahaya di hati.

    Apa yang perlu dilakukan:
    1. Ambil ujian darah untuk kalium secara berkala.
    2. Hadkan makanan yang tinggi dalam kalium (pisang, lentil, parsnips, pucuk Brussels, ubi jalar)

    Senarai ubat yang tidak sesuai dengan alkohol

    Ramai orang dengan tenang mengambil ubat semasa rawatan dadah.

    Walau bagaimanapun, mereka benar-benar tidak berfikir tentang fakta bahawa mereka mengambil ubat-ubatan yang tidak sesuai dengan alkohol, dan mengenai kemungkinan akibatnya. Terdapat ubat-ubatan yang walaupun dengan penggunaan dos kecil alkohol memberikan tindak balas yang teruk badan.

    Ketidakpatuhan dadah dan alkohol: sebab

    Pertama sekali, adalah tidak masuk akal - untuk membetulkan keadaan kesihatan dengan bantuan ubat-ubatan dan pada masa yang sama membahayakan tubuh dengan meminum alkohol. Penggunaan alkohol adalah dilarang sama sekali jika anda menjalani rawatan dengan kumpulan ubat berikut:

    • sedatif, hipnotik, anti-radang, penenang;

    Jika anda minum alkohol dan mengambil pil pada masa yang sama, alkohol pasti akan mengubah kesan kedua. Ia sama ada akan mengurangkan keberkesanan dadah, atau meningkatkan kesannya pada badan. Di samping itu, alkohol boleh memesongkan kesan ubat yang akan mengubah sifatnya. Dalam kes ini, sangat sukar untuk meramalkan apa reaksi itu.

    Sebagai contoh, jika anda mencampurkan alkohol dengan penenang atau pil tidur, maka "koktail" akan meningkatkan kesan ubat-ubatan: terdapat rasa mengantuk yang sangat jelas, pelanggaran koordinasi pergerakan, perubahan keadaan kesedaran. Di samping itu, kesan alkohol semakin meningkat: orang menjadi lebih mabuk, bernafas tertekan. Dalam kes yang teruk, koma mungkin berlaku;

    Gabungan yang sangat berbahaya diperoleh jika kedua-dua antibiotik (terutama kumpulan fluoroquinolone) dan alkohol diambil pada masa yang sama. Pertama, alkohol mengubah sifat dan kesan ubat, dan kedua, ia meningkatkan kesan toksik mereka pada tubuh manusia. Kesannya boleh menyedihkan: sakit kepala, pening, peningkatan kadar jantung, melompat dalam tekanan darah, lemas, peluh sejuk atau, sebaliknya, demam, muntah, mual;

    Anda tidak boleh mengambil alkohol dengan ubat untuk alergi, kerana ini boleh menyebabkan halusinasi, kemurungan atau pergolakan motor. Di samping itu, keadaan keracunan berganda.

    Akibat berkongsi alkohol dan dadah

    Kombinasi alkohol dengan kumpulan ubat-ubatan lain membawa kepada akibat-akibat berbahaya:

    Alkohol bukan sahaja meneutralkan kesan ubat-ubatan, tetapi juga menyebabkan komplikasi berupa peningkatan kadar nadi, peningkatan tekanan yang kuat, sehingga krisis hipertensi. Bahaya ini dikompaun oleh fakta bahawa keadaan ini berlangsung sehingga 2 minggu;

    Jika anda menggabungkan alkohol dan pil antipiretik, maka alkohol akan meningkatkan kesan negatif ubat-ubatan di hati, sehingga meningkatkan risiko mengembangkan keradangan atau radang ulser pada saluran gastrointestinal;

    Jika anda minum alkohol sambil mengambil diuretik (ia boleh menjadi pil atau herba), ia boleh menyebabkan senak dan muntah yang teruk, tekanan yang lebih rendah. Dalam kes melampau, ini boleh mencetuskan perkembangan tahap pankreatitis akut dan juga kegagalan jantung;

    Anda tidak boleh minum alkohol dan analgesik, kerana ia menyebabkan reaksi negatif, yang biasanya disertai dengan sakit kepala, deringan dan tinnitus, terdapat takikardia, keadaan umum adalah lembab. Sesetengah orang mempunyai muntah dan loya;

    • ubat kardiovaskular;

    Kumpulan ini merangkumi semua ubat yang mengembangkan saluran darah, serta ubat antispasmodik yang lain. Alkohol mempunyai keupayaan untuk melebarkan pembuluh darah manusia, dan digabungkan dengan ubat-ubatan kumpulan ini, tindakan ini bertambah banyak kali, yang mengakibatkan kekurangan vaskular akut. Negeri ini diiringi oleh pening, penurunan tekanan yang tajam, pengsan. Paling tidak, kematian tidak dikecualikan;

    • ubat yang mengurangkan pembekuan darah;

    Alkohol meningkatkan kesan ubat dalam kumpulan ini, yang boleh menyebabkan pendarahan yang berlebihan dan, akibatnya, pendarahan pada organ penting (termasuk otak). Dalam kes-kes yang melampau, hasil daripada gabungan ruam alkohol dan dadah adalah kelumpuhan;

    Alkohol itu sendiri mengganggu sistem endokrin. Di samping itu, ia menimbulkan pengeluaran hormon tertentu yang lebih besar. Hasilnya, hormon ini ditambah kepada mereka yang memasuki badan dari cara hormon yang diambil. Akibatnya, risiko mengembangkan trombophlebitis, rupa ulser perut (atau pemburukan yang sedia ada), dan kemunculan sawan meningkat.

    Alkohol dan dadah: gabungan berbahaya

    Walaupun hakikat bahawa lebih baik untuk menjauhkan diri dari alkohol semasa mengambil apa-apa jenis ubat, ada beberapa ubat yang menggabungkan dengan alkohol yang amat berbahaya. Di bawah ini anda boleh mencari senarai dan kemungkinan komplikasi:

    • "Acetylsalicylic acid" atau "Aspirin";

    "Cocktail" kedua-dua bahan ini sangat menjengkelkan ke membran mukus saluran gastrointestinal, yang boleh menyebabkan pedih hulu, keterukan ulser, dan sebagainya;

    Kesan anti-radang bahawa ubat ini meningkat, tetapi pada masa yang sama terdapat kebarangkalian yang tinggi kesan toksik ubat pada sumsum tulang;

    Di satu pihak, ubat menghalang penyerapan alkohol, tetapi pada masa yang sama meningkatkan kesan santai pada otot licin;

    Ini termasuk semua tablet yang mengandungi paracetamol: "Panadol", "Fervex", "Coldrex", "Citramon" (dan analognya). Alkohol dengan ketara meningkatkan kesan toksik pada sistem saraf dan hati ubat ini;

    • "Nolitsin", "Tsiprolet" dan analog mereka.

    Keserasian ubat-ubatan dengan alkohol sememangnya dikecualikan kerana sebab kebarangkalian penindasan sistem saraf pusat meningkat dengan ketara. Dalam kes yang teruk, koma adalah mungkin.

    Apa ubat alkohol yang tidak sesuai dengannya?

    Sebagai tambahan kepada senarai di atas, alkohol adalah penuh dengan pencampuran dengan beberapa ubat lain:

    Keserasian ubat-ubatan dengan alkohol membawa kepada keadaan mabuk. Satu-satunya perbezaan ialah anda tidak perlu mabuk dan menunggu keesokan harinya, kerana dos alkohol yang kecil akan mencukupi. Dalam kes yang teruk, kombinasi ini boleh mengakibatkan mabuk yang teruk, berbahaya kepada kesihatan dan kehidupan;

    Paling baik, anda akan kehilangan kesedaran jika anda mencampurkan alkohol dengan ubat ini. Pada masa yang paling teruk, ia akan membawa kepada kemurungan yang mengancam nyawa sistem saraf pusat;

    • "Benzogeksoni";

    Keserasian ubat dengan alkohol dikecualikan kerana fakta bahawa tekanan menurun dengan ketara. Ia mungkin jatuh ke titik kritikal, apabila sudah ada ancaman langsung terhadap kehidupan manusia;

    Kesan yang dicapai dengan gabungan ubat-ubatan ini dengan alkohol biasa kepada ramai: mabuk segera, walaupun dari dos kecil alkohol;

    Hasil daripada gabungan alkohol dan ubat, proses keradangan dalam saluran gastrousus berkembang, ulser mungkin muncul atau bertambah buruk;

    Jika anda minum alkohol semasa rawatan dengan ubat ini, mabuk alkohol bertambah banyak kali, masing-masing, badan mendapat keracunan teruk;

    Apabila gabungan dua bahan berlaku penurunan mendadak dalam tekanan, kehilangan kesedaran. Keadaan ini sangat berbahaya bagi kehidupan manusia;

    Sekiranya anda mencampur alkohol dengan pil, terdapat kesukaran bernafas, perasaan penyempitan di dalam dada dan panas, pada masa yang sama seseorang mempunyai sejuk, mukanya menjadi merah;

    • "Tofranil", "Tavegil", "Suprastin", "Tazepam";

    Gabungan antihistamin ini dengan alkohol membawa kepada keracunan patologi, kelemahan, rasa mengantuk;

    Gabungan yang sangat berbahaya. Nafas sangat ditindas, orang itu boleh pingsan. Dalam kes yang teruk, kematian adalah mungkin;

    Jika anda menggabungkan ubat ini dengan alkohol, maka anda akan teracuni dengan teruk;

    Akibatnya, jika anda mencampurkannya dengan alkohol, anda akan mengalami mabuk yang teruk, meracuni badan. Di samping itu, terdapat sakit kepala yang kuat, rasa panas di dalam badan, kemerahan muka.

    Kombinasi alkohol dengan ubat-ubatan sangatlah sihat untuk kesihatan dan kehidupan manusia. Oleh itu, jangan tergesa-gesa untuk minum alkohol, jika untuk tempoh rawatan anda beberapa percutian jatuh, dan berunding dengan doktor anda. Sentiasa ingat kesan sampingan mana yang mungkin berlaku. Jaga kesihatan anda!